Prenajímate nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov? Poradíme vám!

Jedným z veľmi častých spôsobov, ako manželia môžu generovať dodatočný príjem do rodinného rozpočtu, je práve prenájom nehnuteľnosti. Keď však ide o nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželom (BSM), je nevyhnutné dodržiavať určité právne postupy a zásady.

Čo je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM)?

Občiansky zákonník rozlišuje dve formy spoluvlastníctva:

  • Podielové spoluvlastníctvo – je charakterizované podielom, ktorý určuje mieru účasti spoluvlastníka na právach a povinnostiach zo spoluvlastníctva.
  • Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov – nie je majetkovoprávny vzťah medzi spoluvlastníkmi určený žiadnym podielom, vzniknúť môže len medzi manželmi a vzniká priamo zo zákona.

BSM určuje, že majetok nadobudnutý manželmi počas trvania manželstva ktorýmkoľvek z manželov je ich spoločným vlastníctvom. Výnimky z tejto zásady ustanovuje zákon, ktorý vymedzuje, že do BSM nepatria:

  • Veci získané dedičstvom alebo darom,
  • Veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov,
  • Veci vydané v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva, alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Kalkulácia ceny bytu v nitre

VĎaka našej online kalkulačke získate cenový odhad už do pár sekúnd!

Vedeli ste, že?

Zákonom vymedzený rozsah BSM si manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť a do BSM zahrnúť veci, ktoré by v zmysle zákona do neho nepatrili (napríklad dary, dedičstvo), ale tiež z BSM vylúčiť tie veci, ktoré by doň zo zákona patrili. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku. Pozor! Ak došlo k zúženiu BSM a bola z neho vyňatá nehnuteľnosť, ani príjem z jej prenájmu nepatrí do BSM!

Aké sú právne aspekty prenájmu nehnuteľnosti v BSM?

  1. Súhlas oboch manželov:

Pri prenájme nehnuteľnosti, ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve, je potrebný súhlas oboch manželov. Zákon vyžaduje, aby obaja manželia spolu rozhodovali o správe spoločného majetku, čo zahŕňa aj prenájom nehnuteľností.

  1. Podpis nájomnej zmluvy:

Nájomná zmluva by mala byť podpísaná oboma manželmi, aby bola právne záväzná a aby sa tak všetky zúčastnené strany vyhli potenciálnym sporom. Ak jeden z manželov podpíše zmluvu bez vedomia druhého, táto zmluva môže byť napadnutá ako neplatná.

Kľúčom k úspešnému prenájmu je dobrá komunikácia a spolupráca medzi manželmi, ako aj dôkladné dodržiavanie právnych predpisov. Ak plánujete prenajať nehnuteľnosť v BSM, obráťte sa na niektorého z našich maklérov, ktorý vám pomôže zvládnuť všetky právne a administratívne aspekty tohto procesu.

 

Páčil sa Vám článok?
Sledujte nás na INSTAGRAME!

Chcete dostávať viac podobných článkov? Prihláste sa na odber newsletterov