Návrh dane z nehnuteľnosti, kde je pravda?

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória  

Dátum vytvorenia: 16.3.2021
Autor: Igor.Kliman

daň-z-nehnuteľnosti-2019

Dnes ma zarazili zverejnené informácie na sociálnych sieťach ohľadne avizovanej daňovej reformy, konkrétne k dani z nehnuteľností. Objavili sa rôzne informácie, ako napr. že daň z nehnuteľnosti bude vo výške 1,6% z ceny nehnuteľnosti, že takto svoj nadobudnutý byt zaplatíte štátu za 62,5 roka ešte raz, a podobne. Pripájam len niektoré:

screenshot-2021-03-16-101126

fb-koment

Nedalo mi to, keďže som si nikde nevšimol zverejnený návrh zákona, z ktorého by vychádzali dané prepočty. A to som si urobil námahu, pre-googlil som sa až na 17. stránku a nič, potom ma to už prestalo baviť. Nič konkrétne, len bližšie nepodložené vyjadrenia z médií.

Prezrel som si aj stránku Ministerstva financií SR, predkladateľa návrhu, čuduj sa svete, opäť nič. Vlastne nie, dnes poobede (pondelok 15.3.2021) bola zverejnená informácia o širení hoaxu (https://www.mfsr.sk/sk/media/tlacove-spravy/mf-sr-bojuje-proti-dezinformaciam.html).

Často sa spomína zdanenie 1,6%-nou sadzbou ceny nehnuteľnosti, z čoho vychádza aj príklad vyšše. Pravda však je, že podľa vy-googlených informácií, priemerný príjem do štátneho rozpočtu v krajinách OECD (Organizácia pre Ekonomickú Spoluprácu a Rozvoj) je 1,6% z hodnoty nehnuteľnosti, zatiaľ čo na Slovensku len 0,4%, čo nám dlhodobo vyčíta OECD. Cieľom zámeru je teda priblížiť sa priemeru krajín OECD, a nie zdaniť nehnuteľnosti sadzbou 1,6%. Čital som viacero článkov, ktoré hovoria o zvýšení dane z nehnuteľnosti o 300%, čo približne zodpovedá priblíženiu sa krajinám OECD.

Keď to premietnem na konkrétne čísla, vlastním v Nitre 2-izbový byt o rozlohe 61 m2. V súčasnosti platím daň z nehnuteľnosti 28,37 EUR. Ak daň narastie o 300%, zaplatím 85,11 EUR, žiadne stovky ani tisícky EUR. Pre mňa sú toto reálne a akceptovateľné čísla. Pokiaľ za tieto peniaze dostanem aj protihodnotu v podobe lepších služieb od mesta, som ochotný zvýšenie zaplatiť.

Celý návrh stále nie je doladený, riešia sa cenové mapy, ktoré by boli použiteľné na vyčíslenie dane. Hľadajú sa formy zdanenia pre nízko-príjmové skupiny majiteľov nehnuteľností s vyššou hodnotou a pod. Táto kaša nie je ešte taká horúca, ako sa zdá.

Nenechajme sa zmiasť sociálnymi médiami a neoverenými informáciami, zdanenie 2-izbového bytu v Bratislave na úrovni 2.400 EUR mi nedáva žiadnu logiku, zamyslime sa. Želám všetkým zdravý úsudok a dostatok kritického myslenia.

Igor Kliman

RE/MAX Family