Zostať človekom …

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória Nasledujúci článok >>  

Dátum vytvorenia: 22.7.2016
Autor: Stefan.Nagy

zostat-clovekom

Priebeh realitného obchodu od samotného počiatku až po zrealizovanie celého procesu je niekedy jednomesačnou, niekedy dvoj-  a nie zriedka aj viac mesačnou záležitosťou. Samotní makléri sú tí, ktorí musia dbať na plynulý priebeh celej transakcie.  Každý z nás sa už isto ocitol v situácii, keď mal možnosť zarobiť, či ušetriť si zopár “drobných”.  Otázka, ako “obísť” makléra a samotnú realitnú kanceláriu, ak už mám kupujúceho resp. predávajúceho známeho, maklérom predstaveného  je priam tzv. ,,slovenská”.

Predstavte si situáciu, že ste na chvíľku maklérom, ktorý má svoju prácu rád, robí pre ňu maximum z pohľadu serióznosti a prístupu, rieši denno-denne problémy spojené s predajom nehnuteľnosti, so zaobstaraním kupujúceho… jednoducho pracuje!  Maklér zabezpečí kupujúcemu príležitosť vidieť nehnuteľnosť, získať informácie o svojom vysnívanom dome, pozemku, či byte. Tento si častokrát ani neuvedomí, že by hľadanie jemu vhodnej nehnuteľnosti možno nikdy neprinieslo splnenie jeho sna, ak by mu tip na nehnuteľnosť (telefonát, email, či len inzerát) neposkytol maklér.  Namiesto vďačnosti za zaobstaranú príležitosť bohužiaľ rieši hore spomínané možnosti, ako ušetriť ešte nejaké to euro!  ,,…veď aj iní to robia!”  Čo však takéto konanie spôsobí človeku, ktorý mi pomohol, už budúcich kupujúcich, resp. predávajúcich nijak extra netrápi. ,,Veď ja som spokojný, hlavne, že som ušetril a hotovo! ”

Či už ste podnikateľ, živnostník, či zamestnanec,  pozrite sa prosím do zrkadla a položte si hypotetickú otázku: ,,Dodal som tovar, za ktorý mi neskôr nezaplatili?” ,,Odrobil som celý mesiac a zamestnávateľ ma nechce vyplatiť?” ,,Uskutočnil som obchodnú transakciu, ktorú som riešil celý rok a niekto ma podviedol?” Určite nie príjemná predstava.

Viacerí makléri sú profesionáli vo svojom odbore, mnohí zas bohužiaľ svojim jednaním pripomínajú amatérov, každopádne je však maklér v prvom rade človek, ktorý má snahu pomôcť a tak si aj samozrejme zarobiť. Ak niekto nie je spokojný s jeho prácou, tak by mu to mal dať vedieť, povedať,  či oboznámiť bezprostredne nadriadeného, či majiteľa kancelárie. V  záujme skvalitnenia jeho práce by bolo najosožnejšie, aby sám mal možnosť nápravy a tak by ste pomohli vlastne celému realitnému trhu.  Z realitnej praxe by sa vytratilo zopár tzv. ,,realitných maklérov” a práca, za ktorú budete v budúcnosti platiť vo forme provízie, by mala byť na profesionálnej úrovni bez nutnosti hľadania spomínanej možnosti ušetrenia na kúpe, či predaji nehnuteľnosti. Ak nie pre šťastné a pokojné bývanie v novom, ktoré mi vlastne zabezpečil ten, či onen maklér, tak aspoň z ľudskosti. Veď aj on môže mať rodinu a robiť to pre svojich blízkych.

…veď to najdôležitejšie by predsa malo zostať vždy na prvom mieste a to: “zostať človekom!”