Pozor na chytáky!

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória Nasledujúci článok >>  

Dátum vytvorenia: 22.7.2016
Autor: Marian.Holan

pozor-na-chytaky

Už niekoľkokrát som sa pri nábore nehnuteľnosti stretol s tým, že klienti mali podpísanú  ,,nevýhradnú zmluvu” o sprostredkovaní realitných služieb. Ak vôbec mali nejakú zmluvu s kanceláriou podpísanú. Na moju otázku, či nejakú zmluvu podpísali, boli ich odpovede väčšinou rovnaké: ,, áno, ale nevýhradnú, aby sme si to mohli predávať aj sami”.  Po nahliadnutí do takejto zmluvy som zostal neraz v nemom úžase. Všetko mnohokrát vyzeralo v poriadku – v hlavičke nevýhradná zmluva o sprostredkovaní, ďalej špecifikovaná nehnuteľnosť (nie vždy), dohodnutá provízia a cena nehnuteľnosti, ktorú požaduje majiteľ (žiaľ, aj tu to nie vždy tak bolo), záväzky  zmluvných strán boli však zaujímavé a skôr jednostranné…

Napríklad :

,,predávajúci sa zaväzuje predávať  svoju nehnuteľnosť len za účasti danej RK a zaplatiť províziu v prípade uzatvorenia kúpno-predajných zmlúv a to v plnej výške uvedenej na tejto zmluve.” 

,,predávajúci sa zaväzuje neponúkať svoju nehnuteľnosť prostredníctvom iných – tretích strán a to najmä realitných kancelárií…” inak je povinný zaplatiť províziu a prípadne s čerešničkou na torte aj  zmluvnú pokutu vo výške 10% z kúpnej ceny nehnuteľnosti.”

Aby to nestačilo, zmluva bola podpísaná na dobu 3 až 6 mesiacov, niekedy i viac.

Akonáhle som zmluvy s podobnými podmienkami prečítal a oboznámil klientov, čo vlastne podpísali v domnienke, že ide o nevýhradnú spoluprácu, akoby som ich oblial ľadovou vodou. Vysvetlil som im, že ,,maklér” ktorý s nimi podpísal túto dohodu, si môže byť istý že svoje ,,ťažko” zarobené peniaze dostane aj bez toho, aby pohol čo i len prstom. Zmluva je pre kanceláriu maximálne výhodná, klienta však obmedzuje pri nakladaní so svojou nehnuteľnosťou a ukladá mu povinnosť platiť províziu i v prípade, ak si nájde kupujúceho bez činnosti tejto kancelárie.

Problém nastal vo chvíli, keď si klienti takúto zmluvu a jej podmienky dôkladne neprečítali. Pravdepodobne na to nemali príležitosť, pretože im ju ,,maklér” podstrčil a rýchlo zmizol, pár týždňov, možno aj mesiacov sa neozval, veď prečo by aj mal, peniaze má isté a klienti možno aj zabudli, že majú niečo podpísané. ,,Maklér” takejto spoločnosti si  dôsledne sleduje, či ste náhodou nepredali svoju nehnuteľnosť, aby Vám mohol priniesť faktúru za ,,skvele odvedenú prácu”. Priznajme si, ak bude niekto vykonávať našu prácu a navyše nám za to  zaplatí, asi  sa nám to bude páčiť. No na druhej strane, je to tak správne? Stále sa čudujem, ako môžu takéto RK a ,,makléri” na trhu existovať a fungovať. V týchto prípadoch som odporučil klientom, aby zaslali písomnú výpoveď a počkali do skočenia výpovednej lehoty a až po jej uplynutí išli do spolupráce so serióznou realitnou kanceláriou, prípadne aby v tomto období neuzatvárali žiadne zmluvy spojené s predajom nehnuteľnosti. Odporúčam všetkým, pred podpisom akejkoľvek zmluvy, si ju dôkladne prečítať a v prípade nejasností sa spýtať advokáta!!!