Kúpa družstevného bytu. Kedy áno, kedy nie?

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória Nasledujúci článok >>  

Dátum vytvorenia: 22.7.2016

kupa-druztevneho-bytu

V praxi sa s otázkou, aký je rozdiel medzi bytom v osobnom vlastníctve a bytom v družstevnom vlastníctve, stretávam veľmi často. Konečne ste si vybrali ten správny byt. Konečne ste v tej záplave ponúkaných bytov na trhu našli ten, ktorý spĺňa Vaše požiadavky. Radi by ste ho kúpili, no váhate… Mätie Vás práve táto dvojica slovných spojení  a Vy neviete, čo to znamená? Čo to znamená pre Vás, keď chce kúpiť byt? Rozoberme si teda oba druhy vlastníctva na drobné…

Pre Vás ako kupujúceho je rozhodujúci jeden fakt a to ten, či kupujete byt za hotovosť alebo prostredníctvom hypotekárneho úveru. Ak disponujete hotovosťou na kúpu, fakt,  či je Váš vysnívaný byt v osobnom alebo družstevnom vlastníctve,  nezohráva rozhodujúcu rolu. Vo všeobecnosti byty v družstevnom vlastníctve kúpite o niečo lacnejšie, nakoľko si predávajúci uvedomuje, že budúci majiteľ bude musieť zaplatiť bytovému podniku, v ktorého vlastníctve sa byt nachádza anuitu. Anuita je zostatková hodnota bytu, ktorú musí záujemca o kúpu do osobného vlastníctva zaplatiť, aby sa stal jeho majiteľom.

V praxi je stručný priebeh takýto: kúpite za hotovosť byt v družstevnom vlastníctve, tým sa stávate členom bytového družstva. Nepodpisujete štandardnú Kúpnu zmluvu a Návrh na vklad do katastra nehnuteľností, pretože byt právne nenadobúdate do osobného vlastníctva, nadobúdate práva a povinnosti člena družstva, byt ešte stále oficiálne vlastí bytový podnik. Následne podáte na bytovom družstve žiadosť o prevod bytu do osobného vlastníctva, bytové družstvo Vám vyčísli zostatkovú hodnotu bytu – anuitu, ktorú zaplatíte (nakoľko sú v súčasnosti byty v družstevnom vlastníctve staršie ako 15 rokov, je ich anuita pomerne nízka a každým rokom klesá t. j. čím dlhšie budete vlastníkom družstevného bytu, o to lacnejšie ho môžete potom odkúpiť do osobného vlastníctva, rádovo i „za pár stovák“). Keď anuitu zaplatíte (spolu s poplatkami podľa sadzobníka družstva),  podá bytové družstvo na Okresný úrad, Katastrálny odbor žiadosť o prevod vlastníckeho práva na Vašu osobu, čiže až po doručení rozhodnutia z Katastrálneho odboru, že prevod vlastníctva prebehol úspešne, sa stávate oficiálnym vlastníkom bytu. Asi sa vám teraz trochu zatočila hlava, koľko starostí je s takýmto prevodom, verte mi, že to iba zložito vyzerá. V konečnom dôsledku viete pri kúpe takéhoto bytu ušetriť, keďže ako som už spomínala, sa tieto byty predávajú za nižšiu trhovú cenu.

V čom je teda ten hlavný rozdiel oproti kúpe bytu v osobnom vlastníctve? Práve v tom, či máte už spomínanú hotovosť alebo nie.  Banka Vám totiž na takýto byt nemôže poskytnúť hypotekárny úver.  Dôvod je ten, že banka takúto nehnuteľnosť nemôže zaťažiť ťarchou vo svoj prospech. Ak by ste však mali možnosť zaťažiť hypotékou inú nehnuteľnosť, ktorej hodnota by Vám postačovala na kúpu bytu, ktorý chcete, tak o hypotekárny úver požiadať môžete. Ak vám ho banka odklepne, môžete peniaze použiť  i na výhodnú kúpu družstevného bytu.