Keď realitka nedodrží „slovo“

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória Nasledujúci článok >>  

Dátum vytvorenia: 22.7.2016
Autor: Juraj.Vencel

Predstavte si situáciu:
Predávate 3 izbový byt v Nitre, pričom požadujete cenu 50.000,- eur a realitná  kancelária predajnú cenu navýši o dohodnutú províziu 2.000,- eur, no dohodu o sprostredkovaní predaja Vám na podpis nepredkladá. O týždeň prichádza na obhliadku prvý záujemca. Byt sa mu páči, pýta sa na detaily a odchádza s tým, že sa rozhodne a čoskoro sa ozve. O dva dni vám volá realitný maklér s tým, že kupujúci požaduje zľavu z ceny 1.000,- eur, peniaze má vraj nachystané. Poviete si: „Tisícka je síce peniaz, ale s určitou zľavou som počítal, dostanem 49.000,-“ a ponuku akceptujete. O dva týždne vám realitná kancelária predostrie na podpis kúpne zmluvy. Kúpna cena sa však oproti pôvodnej nezmenila – 52.000,- eur. Na vaše otázky maklér reaguje uistením, že vy dostanete, čo požadujete – „vašich“ 49.000,- eur. Tri tisícky zobrala realitka vo forme zálohy.

Boli ste oklamaní? Boli. Mali ste písomnú dohodu? Nemali. Mohli toto urobiť? Mohli. S rozpačitým pocitom zmluvu podpisujete. Navyše odchádzate s informáciou, že kolky za vklad zmlúv do katastra si hradíte vy. Vymyslená historka? Bohužiaľ nie, na Slovensku ešte stále realita. Uzatvorenie Dohody o sprostredkovaní realitných služieb je v súčasnosti stále rozšírenejšie, je tiež určitou zárukou serióznosti realitnej kancelárie. I tu však môžu vzniknúť veľmi nepríjemné situácie.

Napríklad ak nie je jasne stanovená provízia realitnej kancelárie ako v prípade, ktorý sa stal nedávno: Predávajúci požadoval za svoj rodinný dom sumu 200.000,- eur, až po 2 mesiacoch si náhodou na internete všimol, že dom sa ponúka za 240.000,- eur. Provízia nebola v dohode uvedená a klient stratil 2 mesiace, počas ktorých mohol byť dom dávno predaný. Bežné sú tiež „nevypovedateľné“ dohody na dobu pol roka i viac, čo je naozaj veľmi dlhá doba pre predaj nehnuteľnosti. O ich „výhodnosti“ sa dozviete až neskôr, musíte však v zmluvnom vzťahu zotrvať. Taktiež sa vyskytuje i nenápadná klauzula, že kancelária má nárok na províziu i v prípade, ak predaj nehnuteľnosti sprostredkuje konkurenčná RK! Preto sa nemôžeme čudovať, že viacerí predávajúci dávajú prednosť rizikovejšiemu a kupujúcimi stále akceptovanému predaju bez asistencie realitnej kancelárie.

Jednoduchá rada na záver: Dohodu o sprostredkovaní realitných služieb si treba poriadne prečítať. Ak nie je dostatočne zrozumiteľná, poraďte sa so známym alebo odborníkom, ktorý sa v danej oblasti vyzná. Nepredávate predsa bicykel…