Gentlemanské dohody sa už nenosia

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória Nasledujúci článok >>  

Dátum vytvorenia: 22.7.2016

gentlemanske-dohody

Ako by sme mohli charakterizovať gentlemanskú dohodu? Česká web stránka Business Center ponúka charakteristiku, ktorá je jednoduchá a hovorí o dôležitej podstate tejto dohody. Gentlemanská dohoda je: „ právne nevynútiteľná dohoda, ktorú jej účastníci dodržujú pre svoju česť. Rozoberme si teraz túto jasnú, ale pre obchod dosť zákernú definíciu dohody na drobné. Doby storočí minulých, kedy boli ľudia ochotní sa za gentlemanskú dohodu pobiť, dokonca i položiť svoj život, sú už bohužiaľ nenávratne preč. Česť bola to, čo si človek v minulosti na sebe azda najviac vážil. Dnes už mnohým ľuďom veľa nehovorí. Je to smutné, ale je to tak. Doba sa zmenila. Zmenil sa spôsob obchodovania. Zisk a osobné blaho vytlačili rešpekt a vážnosť, ktorá k gentlemanským dohodám neodmysliteľne patrila.

Prejdime však k ešte podstatnejšej časti uvedenej definície a to je  právna nevynútiteľnosť takejto dohody. Dostali sme sa ku kameňu úrazu. Mnoho realitných kancelárií nepotrebuje k nabratiu nehnuteľnosti do ponuky takmer žiadny súhlas majiteľa. Stačí mu jednoduché ústne „áno“ pri prvom telefonáte a dohodu o spolupráci považujú za uzatvorenú. Bez toho, že by si overil, či ten, kto nehnuteľnosť ponúka, je naozaj jej majiteľom, bez toho, že by sa dohodli na podmienkach spolupráce, bez toho, že by si presne určili o ponúkanie akej nehnuteľnosti sa jedná, bez toho, že by boli jasné podmienky spolupráce ako: dĺžka uzatvorenej dohody, kedy vzniká nárok na províziu a v akej výške, ako je možné dohodu vypovedať a iné. Nemáte pocit, že je to nanajvýš podozrivé? Čo sa vlastne bude diať po tom, ako začnete spolupracovať s takouto kanceláriou? Častokrát ani makléra, ktorý vašu nehnuteľnosť ponúka, nepoznáte a maklér nepozná vašu nehnuteľnosť, pretože ju nevidel, nakoľko už má váš súhlas s predajom a nemusí „strácať čas“ stretávaním sa s vami. Skopíruje si vaše fotografie a text inzerátu, na základe ktorého vás kontaktoval a vydáva ich za svoje. Províziu si nahodí podľa vlastného uváženia, prípadne použije cenu, ktorú máte uvedenú pri inzercii vy a ak nájde kupujúceho za túto cenu, odzbrojí vás veľmi jednoducho slovami, že ak mu nedáte požadovanú províziu, berie kupujúceho preč a predaj nebude.

Je toto podľa vás seriózna práca, ktorá si zaslúži nejakú odmenu? Vravíte, že nie? Úplne s vami súhlasím. No toto všetko vás môže čakať, ak nemáte hneď od začiatku jasne stanovené podmienky spolupráce. Kde sa budete potom dovolávať spravodlivosti, ak ústna gentlemanská dohoda nebude dodržaná? Na lampárni? Áno, jedine tam, pretože žiadny zákon ani žiadny právnik sa za vás nepostavia, ak nemáte v rukách nič, doslova nič, ani ten kúsok papiera, ktorý ste sa na začiatku báli podpísať. Ten papier, ktorý Vás od tohto všetkého mohol uchrániť. Ten dokument, ktorý v prvom rade chráni vás. Ten papier, ktorý sa volá: Dohoda o spolupráci.  Nebojte sa ho podpísať. Bojte sa, ak  realitná kancelária/maklér takúto dohodu nepoužíva. Bojte sa, ak ju nemáte podpísanú. Nekalé praktiky realitných kancelárií nie sú sci-fi, ale stále bohužiaľ bežnou praxou a nevyžadovaním PÍSOMNÝCH dohôd o spolupráci vy sami dávate priestor realitným kanceláriam na používanie týchto praktík.