Ako pán Milan stratil čas i peniaze

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória  

Dátum vytvorenia: 22.7.2016
Autor: Juraj.Vencel

Postavy a nehnuteľnosti v tomto príbehu nie sú vymyslené. Akákoľvek podobnosť s Vami a Vašou nehnuteľnosťou nie je bohužiaľ vylúčená.

Pán Milan sa mi ozval v novembri minulého roka. Kontakt na mňa mu dala moja známa, v minulosti spokojná so službami našej kancelárie. Kontaktoval ma s tým, že sa mu nedarí predať 3 izbový byt v Nitre na sídlisku Diely. Na návšteve u pána Milana som zistil, že jeho byt poznám z ponuky viacerých realitných kancelárií na inzertných portáloch. V súčasnosti sa ponúkal za cenu okolo 68.000,- eur. Peniaze z predaja bytu potreboval pre syna, ktorý si dal postaviť nový katalógový rodinný dom. V čase, keď ma pán Milan kontaktoval, synovi sa blížil termín výplaty zálohy za rodinný dom.

Byt začal predávať v marci minulého roka. Oslovil dobrú známu, susedu, ktorá už nejaký čas pôsobila v realitách. Za svoj byt požadoval 70.000,- eur. Byt sa začal ponúkať aj s províziou realitnej kancelárie za 73.000,- eur. Nakoľko v priebehu 3 týždňov k obhliadke bytu neprišlo a maklérka sa mu neozývala, zastavil sa cestou z práce na pobočke ďalšej realitnej kancelárie v meste. Táto byt začala ponúkať za 72.600,- eur. Po zhruba ďalších 3 týždňoch, keďže sa mu znova nikto so záujemcom neozýval, oslovil tretiu kanceláriu. Uvedomujúc si nutnosť zníženia ceny, požadoval tento krát cenu 66.000,- eur. Telefonicky informoval i predošlých maklérov o znížení ceny bytu. V nasledujúcich mesiacoch však k žiadnemu dramatickému zvýšeniu záujmu o byt neprišlo, byt bol stále nepredaný.

Išlo o malý 3 izbový byt, síce pekne prerobený, avšak na najvyššom poschodí, navyše družstevný. Jeho reálna trhová cena sa v čase mojej návštevy pohybovala niekde na úrovni 53 – 54.000,- eur. Predajnú cenu si pán Milan na začiatku stanovil sám, skúsenosti s predajom predtým nemal. Jeho cenová požiadavka však bola vysoko nad reálnou trhovou cenou bytu, čo mu však nikto z predchádzajúcich “maklérov” nepovedal.

Po mojej návšteve sa cena po 6 – 7 mesiacoch ponúkania na inzertných portáloch znížila na reálnu trhovú cenu – 54.000,- eur. Výrazne sa tým zvýšila šanca na predaj tohto bytu. Bol tu však jeden problém – byt bol v ponuke veľmi dlho, pre potenciálnych kupujúcich opozeraný a absolútne nezaujímavý. Situáciu komplikoval i fakt, že jedna z kancelárií, ktorá mala byt v ponuke za 68.500,- eur, nebola schopná v priebehu 2 týždňov inzerát s touto cenou vymazať.

Pán Milan nakoniec byt predal, za 51.000,- eur. Takmer s istotou si dovolím tvrdiť, že v prípade vhodne zvolenej ceny na začiatku ponúkania bytu a správneho marketingu sa mohol byt predať za 54.000,-.  Týmto postupom stratil klient drahocenný čas, aj časť peňazí, ktoré mohol za byt dostať.

Pýtam sa, kde urobil pán Milan chybu? Bolo chybou, že nepoznal trhové ceny nehnuteľností? Byt predával prvýkrát v živote. Prečo mu ani jeden maklér nepovedal, že jeho požadovaná cena je o 15 – 20.000,- eur “prestrelená”? Nemal šťastie na realitných maklérov, že mu správne neporadili? Mal by mať človek šťastie, aby narazil na serióznu realitnú kanceláriu s odbornými vedomosťami a skúsenosťami z trhu s realitami? Nemalo by to byť samozrejmosťou?

Prečo by sa realitní makléri vzdelávali, keď to po nich nikto nechce? Prečo by mali nehnuteľnosť navštíviť, keď ju berú do ponuky? Veď si stačí od majiteľa vyžiadať fotky. Prečo by na nehnuteľnosti mali stráviť viac ako 5 minút? Veď to stačí nafotiť, napr. i mobilom, spýtať sa, koľko za to majiteľ chce a utekať to rýchlo hodiť na internet. Prečo by tomu človeku bez skúseností hodinu vysvetľovali, aká je jeho situácia na realitnom trhu, aké sú jeho možnosti, keď to po nich nikto nežiada? Veď ide iba o nehnuteľnosť… Komu takáto situácia prospieva? Klientom – ľuďom, ktorí nehnuteľnosť predávajú, určite nie.