Aká je pridaná hodnota realitnej kancelárie?

<< Predchádzajúci článokNadradená kategória Nasledujúci článok >>  

Dátum vytvorenia: 22.7.2016
Autor: Marian.Holan

aka-je-pridana-hodnota-rk

Chystáte sa predať svoju nehnuteľnosť a riešite otázku, či sa obrátiť na realitnú kanceláriu? Čo Vám môže priniesť spolupráca s ňou? Svoju nehnuteľnosť predsa poznáte najlepšie a rovnako aj jej hodnotu, za akú ste ochotný ju predať. Inzerát si viete jednoducho napísať a zadať na internetové stránky, či do novín sám. Kúpnu zmluvu si nájdete na internete alebo navštívite advokáta, notára a hotovo. Prečo sa teda obracať na realitnú kanceláriu?

V prvom rade by ste si mali položiť otázku, koľko času môžete venovať predaju svojej nehnuteľnosti. V súčasnosti  už nestačí len samotný inzerát, aby ste zaujali potenciálneho kupujúceho. Inzerát musí byť čo najreálnejší s kvalitnými fotografiami a popisom.

Čo samotné obhliadky? Nechcete asi tráviť čas tým, že Vás budú navštevovať cudzí ľudia, ktorí budú kritizovať a sťažovať sa na zavádzajúci popis, fotografie, či nevyhovujúcu dispozíciu a vysokú cenu. Tu zo strany predávajúcich prichádzajú nie vždy vhodné emócie, na ktorých môže predaj stroskotať. Nesmieme zabudnúť na realitných turistov, ktorí uvažujú o kúpe o pár mesiacov a teraz chcú získať prehľad alebo hľadajú inšpiráciu pre rekonštrukciu svojej nehnuteľnosti. S nimi by ste asi takisto neradi strácali čas.

Povedzme, že už máte kupujúceho. Čo ďalej? Kam treba ísť, aké doklady potrebujete a koľko času strávite na úradoch, v banke, u dodávateľov energií, prípadne u správcu bytového domu? Zmluvy, ktoré nájdete na internete Vám s veľkou pravdepodobnosťou katastrálny úrad vráti. Advokát či notár Vám zmluvy vypracujú, no komunikácia s bankou, súdnym znalcom, katastrálnym úradom, správcom bytového domu, či dodávateľmi energií je väčšinou na Vás.

Nemáte čas, respektíve ho máte nedostatok na celý tento proces? V tom prípade by bolo pre Vás najvýhodnejšie obrátiť sa na realitnú kanceláriu. O výbere kancelárie sme už čo to popísali, podľa referencií si vyhľadajte viaceré a dohodnite si stretnutie. Vyberte si jednu, s ktorou podpíšete dohodu o sprostredkovaní na dobu určitú. Kvalifikovaný maklér z kvalitnej kancelárie Vašu nehnuteľnosť pomôže nachystať na predaj, navrhne ideálnu cenu a stratégiu predaja. Vypracuje marketingový plán, vyhotoví profesionálne fotografie a popis nehnuteľnosti. Inzercia realitných kancelárií je komplexnejšia, platená a pravidelne aktualizovaná, vďaka čomu sú nehnuteľnosti takto inzerované na prvých pozíciach a kupujúci si ich vedia ľahšie vyhľadať.

Skúsený maklér vie kupujúcich filtrovať a kvalifikovať, preto k Vám prinesie na obhliadku iba vážnych záujemcov, pre ktorých je Vaša nehnuteľnosť vhodná. Pri obhliadke vedie záujemcov s profesionálnym prístupom a doplňuje vecné a podstatné fakty o nehnuteľnosti. Po obhliadke väčšinou dochádza k vyjednávaniu o kúpnej cene. Skúsený maklér dokáže vyjednávať s oboma stranami neutrálne, bez emócií a dotiahne tak predaj do úspešného konca. Samozrejme pri tom dbá o to, aby bola Vaša predajná cena čo najlepšia, k čomu sa zaviazal pri podpise dohody o sprostredkovaní.

Ak príde k dohode a kupujúci sa rozhodnú pristúpiť ku kúpe Vašej nehnuteľnosti, práve v tomto momente je najdôležitejšie mať pri sebe profesionála, ktorý vie, čo bude nasledovať. Bude totiž riadiť celý kúpno-predajný proces. Väčšina nehnuteľností je dnes kupovaná prostredníctvom hypoték. Certifikovaný maklér presne vie, aké kroky je treba urobiť, aké doklady a potvrdenia budú obe strany potrebovať. Pomôže vybaviť všetky potrebné náležitosti (znalecký posudok, vyčíslenie zostatku  dlhu hypotekárneho úveru, súhlas banky so zriadením záložného práva inej banky a mnohé iné náležitosti)  a k nim potrebné termíny, ktoré je nutné dodržať. Spolu s advokátom Vám maklér vypracuje kúpne zmluvy podľa Vašich potrieb a požiadaviek. V profesionálnej kancelárii sú tieto zmluvy advokátom autorizované. Advokát preverí totožnosť kupujúcich a predávajúcich a bude dohliadať na priebeh celého obchodného prípadu. Maklér vloží kúpne zmluvy na katastrálny úrad spolu s návrhom na vklad vlastníckeho práva a uhradí poplatky s tým spojené. Následne asistuje pri odovzdávaní nehnuteľnosti, prehlásení energií u dodávateľov a u správcu bytového domu. Taktiež upozorní obe strany na prípadnú povinnosť platenia daní a odvodov.